Suplementy diety. Czy osoby w wieku starszym powinny stosować suplementację?

Kiedy zażywać suplementy diety? Czy jest to konieczne wśród seniorów? Stosowanie suplementów diety w niektórych przypadkach, po konsultacji z lekarzem/dietetykiem może być korzystne. Należy pamiętać jednak,  że żaden suplement nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety. 

W Polsce z roku na rok wzrasta popularność suplementów diety. Magiczne tabletki „na wszystko” są stosowane zarówno przez osoby zdrowe, jak i chore.

Czym są suplementy diety? Co je odróżnia od leków?

 Suplementy diety to środki spożywcze, które mają na celu uzupełnianie normalnej diety i są źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, które wykazują odpowiedni efekt odżywczy lub fizjologiczny. Decydując się na zakup suplementu diety trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że nie każdy taki produkt jest dokładnie przebadany pod względem składu i działania. Nie zaleca się stosowania suplementów diety bez konsultacji z lekarzem, czy dietetykiem. 

Osoby w wieku starszym (tj. powyżej 60. roku życia) w Polsce stanowią coraz większy odsetek społeczeństwa. Wraz ze starzeniem się organizmu dochodzi do wielu zmian fizjologicznych. Często osoby starsze mają problemy z przyswajaniem niektórych składników odżywczych. Z tego względu w przypadku osób starszych stosowanie suplementów diety może być korzystne, ale zawsze należy konsultować się z lekarzem  tak, by dobrać jedynie takie suplementy, które faktycznie mogą mieć uzasadnione działanie. 

Stosowanie suplementów w szczególności zaleca się osobom:

  • których kaloryczność diety wynosi poniżej 1500 kcal/dobę (dieta taka może nie zaspokajać w pełni zapotrzebowania organizmu na witaminy i składniki mineralne)
  • których dieta jest nieurozmaicona oraz nieracjonalna
  • które mają nietolerancje/alergie pokarmowe, co często wiąże się z niedoborami witamin i minerałów.
  • eliminującym niektóre produkty celowo ze względu na swoje upodobania smakowe/przekonania 

Seniorom zaleca się suplementowanie diety witaminą D, a w niektórych przypadkach uzasadnione może być uzupelnianie diety w wapń, wiaminy z grupy B, witaminą E,C oraz kwasami omega-3. Decyzja o jakiejkoklwiek suplementacji powinna być jednak poparta odpowiednią analizą nawyków żywieniowych i wyników badań lekarskich.

Suplementacja witaminy D przez osoby po 65 roku życia, zgodnie z rekomendacjami dla Europy Środkowej powinna być stosowana przez cały rok w dawce 800-2000 IU/dobę w zależności od masy ciała. Nie powinno się przekraczać 4000 IU/dobę, jednak wyjątkiem są osoby otyłe, którym zaleca się stosowanie wyższych dawek witaminy D.

Podczas suplementacji należy pamiętać, że istnieje ryzyko interakcji stosowanego suplementu z przyjmowanymi lekami lub żywnością. Decyzja o suplementacji powinna być zatem przemyślana i racjonalna.

Autor: Dietetyk, mgr Kinga Kosiorek