NAŚWIETLANIE NIEBIESKIM ŚWIATŁEM BLUE-LIGHT

Światło niebieskie, tzw. blue-light, emitowane przez lampy LED (400 – 495nm), wchodzące w skład promieniowania widzialnego, jest jedną z metod fototerapii. W ramach Programu STOP-COVID terapię blue-light przeprowadzamy u pacjentów, u których po min. 4 tygodniach po przechorowaniu COVID-19 utrzymuje się wysoki poziom zmęczenia (powyżej 50% w stosunku do okresu sprzed zachorowania).

Światło niebieskie, poza skutecznym działaniem w obszarze dolegliwości dermatologicznych, wykazuje pozytywny wpływ na koncentrację, zmniejszanie sezonowej depresji oraz zmęczenia.

Istnieją doniesienia świadczące o tym, że naświetlania światłem niebieskim mogą skutkować obniżeniem wartości skurczowego ciśnienia tętniczego, a także wykazywać korzystny wpływ na sztywność tętnic i poprawę funkcji śródbłonka poprzez uwalnianie tlenku azotu do krążącej krwi. Wykazano także, że naświetlania światłem niebieskim zwiększają poziom β-endorfin, które pozytywnie oddziałują m. in. na nastrój, reakcje na stres i ból, wzmacnia odporność.

Pozbawiona spektrum promieniowania ultrafioletowego fototerapia światłem niebieskim nie wywołuje działań niepożądanych, charakterystycznych dla klasycznej fototerapii UV. Jedynym zaobserwowanym do tej pory działaniem niepożądanym może być łagodna, przejściowa hiperpigmentacja, ustępująca po zaprzestaniu terapii.

Jedno pełne naświetlanie PHLECS FBB składa się z dwóch 15-minutowych sesji (z wyłączeniem zmiany na drugą stronę ciała lub możliwych przerw), jedna sesja na stronę ciała maksymalnie do jednego zabiegu dziennie.

Kwalifikacja do terapii odbywa się podczas konsultacji lekarskiej w ramach Programu STOP-COVID.

Zapraszamy do artykułów nt. naszych badań i wykorzystania światła niebieskiego po COVID-19:

Wysokie Obcasy Promieniowanie z ekranów przyspiesza starzenie skóry. Ale są i plusy działania blue light

Interia.pl Kobieta Chorowałeś na COVID-19? Zgłoś się na darmowe badania

Poradnik Zdrowie Fototerapia po COVID-19 – w czym i jak może pomóc? Polskie badanie

Healthy and Beauty W czym może pomóc fototerapia u osób po COVID-19?

Polityka Jak leczyć pocovidowe zmęczenie i utratę powonienia?