Siła płynąca z mycia rąk
Siła płynąca z mycia rąk
Trudno wskazać bardziej efektywną, łatwiejszą w wykonaniu i tańszą metodę zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorobom niż prawidłowe mycie rąk. Według danych CDC ponad 30% biegunek i 20% infekcji układu oddechowego można uniknąć dbając o odpowiednią higienę dłoni.
Chrońmy siebie i innych
Dłonie odgrywają kluczową rolę w transmisji wielu patogenów, w tym COVID-19. Zasada działania jest bardzo prosta: dotknięcie zanieczyszczonej chorobotwórczymi drobnoustrojami powierzchni lub kontakt z osobą chorą powoduje, że nasze ręce stają się idealnym środkiem transportu dla zarazków. Nieświadomie pomagamy im rozprzestrzeniać się poprzez dotykanie kolejnych przedmiotów, osób albo własnych ust, oczu i nosa. W tym ostatnim przypadku sami zapraszamy drobnoustroje do zamieszkania w naszym organizmie, co przejawia się jako symptomy choroby. Jak przerwać to błędne koło? Odpowiedź oczywiście brzmi: należy dokładnie umyć ręce.
Kluczowe momenty
Naturalnym odruchem jest umycie dłoni w momencie, kiedy są one widocznie zabrudzone. Trochę mniej oczywiste bywa zadbanie o ich higienę, kiedy wizualnie wyglądają na czyste. No właśnie – wizualnie. W rzeczywistości nie oznacza to, że na ich powierzchni nie czają się chorobotwórcze drobnoustroje. Istnieje wiele kluczowych momentów w trakcie dnia, kiedy powinniśmy pomyśleć o czystości naszych dłoni.
Umyj ręce za każdym razem:
- po skorzystaniu z toalety,
- po kaszlu lub kichaniu,
- przed, w trakcie i po przygotowywaniu jedzenia,
- przed jedzeniem,
- po dotykaniu zwierząt.
Jak prawidłowo myć ręce?
Przede wszystkim wystrzegajmy się „bylejakości” – podczas mycia rąk bardzo ważna jest technika. Została ona przejrzyście zaprezentowana na poniższej grafice, opublikowanej przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Co w przypadku, gdy nie mamy dostępu do mydła i wody?
Najlepszym sposobem na pozbycie się patogenów jest umycie rąk pod bieżącą wodą z użyciem mydła. Jeśli jednak nie mamy możliwości zadbać w ten sposób o higienę naszych dłoni, możemy wykorzystać środek dezynfekujący na bazie alkoholu (60-70% minimum).
Kształtowanie dobrych nawyków u dzieci
W przypadku dzieci mycie dłoni jest szczególnie ważne ze względu na to, że bardzo często wkładają ręce do ust – a stąd już prosta droga do infekcji. Pamiętajmy, że dzieci uczą się poprzez naśladowanie zachowań dorosłych, dlatego jeśli rodzic ma w nawyku mycie dłoni, to daje on dobry przykład do naśladowania swoim pociechom. Początkowo dziecko z pewnością będzie potrzebowało przypominania o konieczności zadbania o higienę dłoni, ale z czasem stanie się to dla niego naturalne. Warto zwrócić uwagę, że technika mycia rąk u dziecka jest tak samo ważna jak u dorosłego, stąd dobrze byłoby pomóc dziecku wykonać tę czynność prawidłowo i dokładnie.
Choć mycie dłoni z całą pewnością nie należy do najbardziej ekscytujących czynności w trakcie dnia, to warto zwracać uwagę na to, w jaki sposób ją wykonujemy. Brak dbałości w tym zakresie może wiązać się z niekorzystnymi efektami zdrowotnymi zarówno dla nas, jak i naszych najbliższych.
Autor: Dominika Sapińska