Koronawirus – fakty i mity

Wokół wirusa SARS-CoV-2 krąży wiele mitów- tych bardziej i mniej absurdalnych. Niektóre mogą się wydawać wręcz całkiem prawdopodobne, dlatego czytając na temat pandemii należy wybierać sprawdzone źródła i nie ufać teoriom spiskowym.

FAKTY

1. SARS-CoV-2 może powodować włóknienie płuc i inne powikłania.

U części pacjentów, głównie tych, którzy znajdowali się na oddziałach intensywnej terapii stwierdzono idiopatyczne włóknienie płucne. Może być ono trwałe przez co zmniejsza się użytkowana powierzchnia w płucach. Częściej występuje u starszych mężczyzn i objawia się kaszlem, dusznościami, rzadziej spadkiem masy ciała i poczuciem osłabienia. U dzieci przechodzących covid-19 najczęściej bezobjawowo może dojść do PMIS-TS, czyli wieloukładowy zespół zapalny, objawiający się przede wszystkim zapaleniem tętnic, wysoką gorączkoa, zmianami skórnymi bądź pogrubieniem węzłów chłonnych. Koronawirus, pomimo tego, że atakuje głównie płuca może też prowadzić do zawału mięśnia sercowego, niewydolności nerek czy układu pokarmowego.

2. Dbanie o higienę i stosowanie maseczek oraz innych środków bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko zakażenia.

Stwierdzono, że wirusem można się zarazić z odległości około dwóch metrów, nosząc maseczkę zmniejszamy ryzyko zarażenia siebie lub kogoś. Dbanie o higienę i częste mycie rąk chroni nas i to nie tylko przed covid-19, ale przed różnymi innymi chorobami. Warto też pamiętać, aby raz na jakiś czas odkażać telefon, klucze lub inne rzeczy, których używamy będąc poza domem.

3. Koronawirusy są z nami od dawna.

Koronawirusy to rodzina wirusów przeziębieniowych, które są z nami od dawna, jednak nasza świadomość rozwija się i w przypadku zagrożenia należy zachować wszelkie środki ostrożności, aby nie narażać się na niepotrzebne infekcje. Należy dodać, że dopiero poznajemy wirusa SARS-Cov-2 i jeszcze nie wiemy jakie skutki wywoła na przestrzeni lat.

4. Większość osób przechodzi chorobę bezobjawowo.

Różne źródła podają, że około 80% chorych przechodzi wirusa bezobjawowo. Powinniśmy jednak pamiętać, że żyjąc w społeczeństwie starzejącym się narażamy osoby starsze, często schorowane na ryzyko zarażenia się.

MITY

1. Koronawirus nie istnieje.

Nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus jest wymysłem polityków i wielkich koncernów farmaceutycznych. Testy PCR oraz serologiczne pokazują czy wirus jest obecny, czy nie i jest to niezaprzeczalny dowód potwierdzający jego istnienie. Badania przeprowadzają wykształceni diagności i w placówkach prywatnych i państwowych. Nie można, więc mówić o kłamstwie czy propagandzie.

2. Alkohol zabija wirusa.

Picie alkoholu nie ochroni nikogo przed covid-19, a może nawet obniżyć odporność, przez co wzrasta ryzyko zakażenia. To, że używka ma właściwości dezynfekujące może się sprawdzić w przypadku odkażania powierzchni, nie spożywania wysokoprocentowych trunków!

3. Noszenie maseczki powoduje grzybicę płuc.

Na początku warto się zastanowić jak często słyszymy o chirurgach chorujących na grzybicę płuc? Raczej nigdy, a przecież oni przeprowadzają nawet 10 godzinne operacje. Oczywiście istnieje ryzyko zachorowania na grzybicę płuc w kilku przypadkach: gdy osoba chora na grzybicę płuc korzysta z tej samej maseczki co my lub gdy maseczka nie jest bardzo długo prana/ wymieniana, samo noszenie maseczki nie powoduje grzybicy płuc. Jej noszenie ma za zadanie nas chronić, a nie szkodzić.

Autor: Barbara Chodurska