Dieta w trosce o Twoje serce

Spośród dziesiątek różnych diet rekomendowanych osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy,  a przy okazji zadbać o serce – zaledwie 2 mają faktycznie uzasadnione działanie profilaktyczne. Dlaczego dieta śródziemnomorska jest uznawana za jedną z najzdrowszych na świecie? 

Tradycyjna dieta śródziemnomorska była stosowana już w latach 60- tych XX wieku. Do dziś stosują ją mieszkańcy krajów Basenu Morza Śródziemnego – czyli krajów takich jak: Cypr, Chorwacja, Hiszpania, Grecja, Włochy, Maroko, czy Portugalia. 

Co sprawia, że dieta śródziemnomorska rok rocznie staje się coraz bardziej popularna, a lekarze rekomendują jej stosowanie pacjentom ? 

Liczne badania naukowe potwierdzają, że sposób żywienia stosowany przez mieszkańców Basenu Morza Śródziemnego jest korzystny dla zdrowia i zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym. Korzystne działanie tej diety wiąże się z tym, że jest ona bogatym źrodłem tzw. przeciwutleniaczy (tj. witamina E, beta-karoten, witamina C), składników mineralnych (w szczególności wapnia i potasu), błonnika, jak również nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystkie te składniki pomagają w zachowaniu równowagi organizmu, a niektóre z nich bezpośrednio wpływają na prawidłową pracę serca. Warto także podkreślić, że ten model żywienia charakteryzuje się niskim spożyciem nasyconych kwasów tłuszczowych, dzięki czemu minimalizowane jest ryzyko wystąpienia zaburzeń lipidowych w organizmie. 

Jakie zatem produkty należy spożywać, aby zatroszczyć się o swoje serce? Poniżej przedstawiamy typowe dla diety śródziemnomorskiej produkty spożywcze:

  • warzywa i owoce (w tym bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe awokado i oliwki)
  • pełnoziarniste produkty zbożowe
  • nasiona roślin strączkowych
  • orzechy
  • oliwa z oliwek, którą w Polsce z powodzeniem można zastąpić olejem rzepakowym
  • tłuste ryby morskie tj. śledź, makrela, łosoś – kilka razy w tygodniu
  • ograniczenie spożycia czerwonego mięsa oraz słodyczy

Stosowanie się do tych podstawowych zasad wpłynie pozytywnie na profil lipidowy, stężenie glukozy oraz ciśnienie krwi. Regularne stosowanie się do zasad diety śródziemnomorskiej zmniejsza ryzyko wystąpienia zgonów z powodu chorób układu krążenia i poprawia stan zdrowia osób po przebytym zawale.

Autor: Dietetyk, mgr Kinga Kosiorek