COVID-19 najważniejsze informacje

Pandemia spowodowana wirusem SARS-CoV2 wywołała w społeczeństwie gigantyczne poruszenie. Część panikowała, część nie wierzyła. Trzeba przyznać, że działania zapobiegawcze rozprzestrzenianiu się wirusa nigdy wcześniej nie były prowadzone na taką skalę jak teraz – czy to oznacza, że ten wirus jest bardzo niebezpieczny, czy po prostu mamy większą wiedzę w dziedzinie nauki i medycyny?

SARS-CoV2 – czym dokładnie jest?

Wirus SARS-CoV2 należy do rodziny Coronaviridae, podrodziny Coronavirinae. Wirusy z tej rodziny są typowymi wirusami przeziębieniowymi, chociaż koronawirusy mogą też atakować układ nerwowy i oddechowy. Żeby zobrazować jak działa wirus należy w skrócie opisać jego budowę: składa się on z jednoniciowego kwasu nukleinowego – RNA oraz białek nukleokapsydu, które są otoczone osłonką lipidową, a na jej powierzchni znajdują się specjalne kolce, gdzie występują specjalne białka odpowiedzialne za interakcję z receptorami na powierzchni komórek, tę funkcję spełniają również białka płaszcza. Esteraza hemaglutyniny – glikoproteina znajdująca się na powierzchni osłonki ułatwia wirusowi wejście do komórek. Po wniknięciu materiał genetyczny ulega specjalnym modyfikacjom między innymi replikacji co prowadzi do namnażania się wirusa w organizmie. Każdy tego typu proces w większym lub mniejszym stopniu wymaga dostarczenia energii, a ponieważ nie może sam jej sobie zapewnić wykorzystuje do tego komórkę, przez co uszkadza ją powodując stan zapalny, wynikiem tego jest zapalenie płuc.

COVID-19 – czy każdy jest zarażony, jak przebiega choroba

COVID-19 czyli choroba wywołana przez wirusa SARS-CoV2 może przebiegać bezobjawowo, co nie oznacza, że nie jest się chorym. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej podaje, że ciężki przebieg choroby występuje u 15-20% chorych, a śmiertelność to 2-3%, należy dodać, że najprawdopodobniej dane te są zawyżone, gdyż część osób, która przechodzi zakażenie wirusem bezobjawowo nie przechodzi testów na obecność SARS-CoV2. Nasuwa się pytanie czy noszenie maseczek i inne zalecenia mają sens, jeśli 80% przejdzie chorobę bezobjawowo. Odpowiedź jest prosta: tak mają sens. Nie wiemy, jakie skutki spowoduje wirus na przestrzeni kilku-kilkunastu lat u zarażonych. U niektórych pacjentów w tym tych, którzy wirusa przeszli bezobjawowo stwierdzono zwłóknienia płuc oraz zmniejszenie wydolności płucnej o 20-30%. Lekarze nie są w stanie stwierdzić czy są to stałe zmiany. Nie wiemy też jakie jest ryzyko zarażenia w przypadku kontaktu z chorą osobą dobrym przykładem jest statek „Diamond Princess” – znajdowało się na nim 1000 osób, pierwsza z osób u, której wystąpiły objawy spędziła na pokładzie 5 dni z czego 2 po pojawieniu się objawów. Każdy z pasażerów został objęty kwarantanną oraz poddany testom. Wyniki były dość ciekawe, tylko 19,2% pasażerów miała pozytywne wyniki. Jest to o tyle zaskakujące, że wszyscy byli w jednym miejscu i korzystali z tych samych pomieszczeń. 

Tak jak wcześniej było wspomniane każdy może przechodzić COVID-19 trochę inaczej, jednakże należy pamiętać o podstawowych symptomach, które powinny nas zaniepokoić.

U osób zarażonych pierwsze objawy to:

 • kaszel
 • duszności 
 • gorączka

do rzadziej występujących objawów należą: 

 • utrata węchu i smaku
 • bóle mięśni
 • bóle gardła
 • biegunka
 • zapalenie spojówek
 • wysypka skórna lub przebarwienia na palcach u rąk i stóp

W przypadku wystąpienia objawów należy zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej i powiadomić ich o swoim stanie, na badanie należy dojechać własnym środkiem transportu, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:

W czasie pandemii każdy z nas w miarę możliwości powinien zapewnić sobie jak najbezpieczniejsze warunki i przestrzegać podstawowych zasad, aby zminimalizować ryzyko zarażenia się do minimum. W szczególności należy pamiętać o:

 • Noszeniu maseczki w sklepach, urzędach i innych miejscach publicznych, gdzie jest to wymagane – maseczka powinna zakrywać usta i nos
 • Myciu rąk lub ich odkażaniu za pomocą płynu antybakteryjnego po pobycie w miejscach publicznych
 • Ograniczanie spotkań do towarzyskich do minimum i nie spotykanie się w zatłoczonych miejscach
 • Unikanie komunikacji miejskiej

Podsumowując, należy pamiętać, że pomimo wycofywania ograniczeń to wirus SARS-CoV2 nadal z nami jest, a liczba zachorowań w Polsce się nie zmniejsza i dlatego powinno się uważać oraz przestrzegać wszystkich zaleceń.

Autor: Barbara Chodurska